GEORGE BROWN OCAA/CCAA MEDAL WINNERS:

OCAA Medalists:

2017-18:

Men's Indoor Soccer - Silver Medal

Anh Hoang - Women's Singles, Badminton - Gold Medal

Ace Zeng - Men's Singles, Badminton - Gold Medal

Angeline Alviar/Yunji Kim - Women's Doubles, Badminton - Silver Medal

Mike Rub/Amy Ding - Mixed Doubles, Badminton - Silver Medal

Alex Chao/Yang Jin - Men's Doubles - Bronze Medal

Women's Badminton Team - Gold Medal

Men's Badminton Team - Gold Medal 

Women's Cross Country - Bronze Medal

2016-17:

Men's Indoor Soccer - Gold Medal

Men's Basketball - Silver Medal

Angeline Alviar/Ivan Chan - Mixed Doubles, Badminton - Bronze Medal

Alex Chao/Ben Yong - Men's Doubles, Badminton - Silver Medal

Men's Outdoor Soccer - Bronze Medal

2015-16:

Men's Indoor Soccer Team - Bronze Medal

Women's Cross Country Team - Bronze Medal

Yunji Kim/Angeline Alviar - Women's Doubles, Badminton - Silver Medal

Ben Yong/Tomomi Tamura - Mixed Doubles, Badminton - Bronze Medal

2014-15:

Men's Indoor Soccer Team - Bronze Medal

Ross Golding/Ogyen Dorjee - Men's Doubles, Badminton - Gold Medal

2013-14:

Sean Sweeney – Cross Country – Bronze Medal

2012-13:

Sean Sweeney – Cross Country – Bronze Medal

2011-12:

Sean Sweeney – Cross Country – Gold Medal

Erika Houde-Pearce – Cross Country – Silver Medal

Dayvon Reid/Mark Wong – Men’s Doubles, Badminton – Gold Medal

Boryana Yankova – Women’s Singles, Badminton – Silver Medal

Women’s Basketball Team – Bronze Medal

Women’s Team (Overall) – Cross Country – Silver Medal

2010-11:

Badminton Team (Overall) – Silver Medal

Timothy Chiu – Men’s Singles, Badminton – Gold Medal

Phoebe Lam – Women’s Singles, Badminton – Silver Medal

Dayvon Reid/Mohammed Usama – Men’s Doubles, Badminton – Gold Medal

Men’s Cross Country Team (Overall) – Silver Medal

Sean Sweeney – Cross Country – Bronze Medal

2009-10:

Timothy Chiu – Men’s Singles Badminton – Gold Medal

Dayvon Reid – Men’s Singles Badminton – Silver Medal

Men’s Team (Overall) –Badminton -  Gold Medal

Overall Team – Badminton – Gold Medal

Kumar Sudharshine/ Mohammed Usama – Mixed Doubles, Badminton – Bronze Medal

Women’s Team (Overall) – Cross Country – Silver Medal

Men’s Golf Team – Bronze Medal (Division 2)

Men’s Cross Country Team (Overall) – Silver Medal

2008-09:

Dayvon Reid – Men’s Singles, Badminton – Silver Medal

Men’s Indoor Soccer Team – Bronze Medal

Men’s Cross Country Team (Overall) – Bronze Medal

2007-08:

Sean Sweeney – Cross Country – Bronze Medal

Marla Henderson – Snowboarding - Gold Medal

Marla Henderson – Skiing (Slalom)– Gold Medal

Marla Henderson – Skiing (Giant Slalom)– Gold Medal

Marla Henderson – Skiing (Combined)– Gold Medal

Men’s Team (Overall) – Cross Country – Bronze Medal

Nelson Ndereva Njeru – Cross Country – Silver Medal

Men’s Soccer Team – Silver Medal

Men’s Indoor Soccer Te3am – Bronze Medal

Ian Petrie – Snowboarding – Gold Medal

Snowboarding Team (Overall) – Gold Medal

2006-07:

Kenneth Ling/ Eric Ngo – Men’s Doubles, Badminton – Bronze Medal

Marla Henderson – Skiing (Slalom)– Gold Medal

Marla Henderson – Skiing (Giant Slalom)– Gold Medal

Marla Henderson – Skiing (Combined)– Gold Medal

Men’s Soccer Team – Bronze Medal

Men’s Indoor Soccer Team – Gold Medal

Men’s Golf Team – Silver Medal

Richard Romano – Men’s Skiing (Slalom) – Silver Medal

Ian Petrie – Snowboarding – Gold Medal

Snowboarding Team (Overall) – Gold Medal

2005-06:

Ivy Yasay – Women’s Singles, Badminton – Silver Medal

Kenneth Ling/ Rauneet Sandu – Men’s Doubles, Badminton – Bronze Medal

Men’s Indoor Soccer Team – Silver Medal

Richard Romano – Men’s Skiing (Slalom) – Bronze Medal

Snowboarding Team (Overall) – Gold Medal

2004-05:

Van Ta – Women’s Singles, Badminton – Gold Medal

George Brown (Overall) – Badminton – Bronze Medal

My Nguyen/ Kazus Tamasanshas – Men’s Doubles, Badminton – Bronze Medal

Women’s Team (Overall) – Cross Country – Silver Medal

Sarah Yeh/Van Ta – Badminton Women’s Doubles – Silver Medal

Chris Cousineau – Men’s Skiing (Giant Slalom) – Bronze Medal

2003-04:

Women’s Team (Overall) – Cross Country – Silver Medal

Van Ta/ Sarah Yin – Women’s Doubles, Badminton – Silver medal

Meghan Baxter – Cross Country – Silver Medal

Men’s Golf Team – Bronze Medal (Division 2)

Skiing Team – Bronze Medal (Overall)

2002-03:

Cao Yu – Men’s Singles, Badminton – Gold Medal

Daisy Chan/Agnes Tsang – Women’s Doubles, Badminton – Silver Medal

Badminton Team (Overall) – Bronze Medal

Danielle Sweeney – Women’s Skiing (Giant Slalom) – Bronze Medal

2001-02:

Sarah Yin/ Janet Yuen – Women’s Doubles, Badminton – Bronze Medal

Women’s Indoor Soccer Team – Silver Medal

Cao Yu – Badminton Men’s Singles – Silver Medal

2000-01:

1999-00:

Victor Peng – Men’s Singles, Badminton – Gold Medal

1998-99:

Cindy Dennis – Cross Country – Silver Medal

Fred Pourzansani – Badminton Men’s Singles – Bronze Medal

1997-98:

Men’s Indoor Soccer – Silver Medal

Women’s Indoor Soccer Team – Gold Medal

1996-97:

Victoria Peace – Women’s Singles Badminton – Silver Medal

1995-96:

Women’s Indoor Soccer – Silver Medal

Harrison Chou/Karen Wag – Badminton Mixed Doubles – Silver Medal

Jill Thatcher – Women’s Skiing (Slalom) – Bronze Medal

Jill Thatcher – Women’s Skiing (Combined) – Bronze Medal

1994-95:

Mitch McDermid – Men’s Skiing (Slalom) – Gold Medal

Mitch McDermid – Men’s Skiing (Combined) – Gold Medal

Mitch McDermid – Men’s Skiing (Giant Slalom) – Silver Medal

Sandy Hustler – Badminton Women’s Singles – Bronze Medal

1993-94:

Ed Yee/ Don Kan - Badminton Men’s Doubles – Gold Medal

Mitch McDermid – Men’s Skiing (Slalom) – Bronze Medal

1992-93:

Ed Yee/Don Touzuka - Badminton Men’s Doubles – Gold Medal

1991-92:

James Cheung/Sean Sean Shientag – Badminton Men’s Doubles – Silver Medal

Skiing Team – Bronze Medal (Overall)

1990-91:

Saad Khan/James Cheung - Badminton Men’s Doubles – Gold Medal

Nsing Li Yu/Cassie Chang - Badminton Women’s Doubles  – Gold Medal

Steve Dickson – Men’s Skiing (Combined) – Bronze Medal

Steve Dickson – Men’s Skiing (Slalom) – Bronze Medal

Steve Dickson – Men’s Skiing (Giant Slalom) – Silver Medal

Lisa Renwick – Women’s Skiing (Giant Slalom) – Bronze Medal

Lisa Renwick – Women’s Skiing (Combined) – Bronze Medal

Skiing Team – Silver Medal (Overall)

1989-90:

Skiing Team – Gold Medal (Overall)

Brenda Power – Women’s Skiing (Slalom) – Gold Medal

Brenda Power – Women’s Skiing (Giant Slalom) – Bronze Medal

Brenda Power – Women’s Skiing (Combined) – Gold Medal

Men’s Indoor Soccer Team – Gold Medal

Men’s Basketball Team – Silver Medal

Women’s Basketball Team – Bronze Medal

Dawn Moncriefe – Cross Country – Silver Medal

Kimchan Ramrattan/ Joe Lim – Badminton Men’s Doubles – Silver Medal

Cassie Chang/James Cheung – Badminton Mixed Doubles – Gold Medal

Women’s Soccer Team – Silver Medal

Women's Rugby Team - Silver Medal

1988-89:

Darryl Rowen – Cross Country – Gold Medal

Jim Graham – Cross Country – Silver Medal

Men’s Indoor Soccer Team – Bronze Medal

Men’s Basketball Team – Bronze Medal

Vincent Chan/Kimchan Ramrattan – Badminton Men’s Doubles – Gold Medal

1987-88:

Vincent Chan/Jim Cheung – Badminton Men’s Doubles – Gold Medal

Francine Gratreau/Beth Dixon – Badminton Women’s Doubles – Bronze Medal

1986-87:

Men’s Indoor Soccer Team – Gold Medal

Mylene Dragicivic/Kimchan Ramrattan – Badminton Mixed Doubles – Silver Medal

Somsamay Phangsivorovouth – Badminton Women’s Singles – Silver Medal

1984-85:

Women’s Basketball Team – Silver Medal

Women’s Team (Overall)- Cross Country – Silver Medal

Stephanie Crump – Cross Country – Bronze Medal

1983-84:

Noel D’Souza – Badminton Men’s Singles – Silver Medal

1982-83:

Marc Beaudouin – Cross Country- Silver Medal

1980-81:

Women’s Team (Overall) – Cross Country – Gold Medal

Jude Gooch – Cross Country – Gold Medal

Touch Football Team – Silver Medal

1979-80:

Men’s Soccer Team – Silver Medal

Women’s Basketball Team – Gold Medal

Arlene Kendall – Cross Country – Gold Medal

Jude Gooch – Cross Country – Bronze Medal

1978-79:

Men’s Basketball Team – Silver Medal

Arlene Kendall – Cross Country – Bronze Medal

1977-78:

Women’s Basketball Team – Gold Medal

Ben Chow/Warren Tang – Badminton Women’s Doubles – Bronze Medal

1976-77:

Women’s Basketball Team – Silver Medal

1975-76:

Men’s Basketball Team – Gold Medal

Women’s Basketball Team – Gold Medal

Men’s Golf Team – Gold Medal

1974-75:

Men’s Basketball Team – Gold Medal

Women’s Basketball Team – Gold Medal

Men’s Golf Team – Gold Medal

1973-74:

Trish Hodgson – Women’s Singles, Badminton – Gold Medal

Men’s Soccer Team – Gold Medal

Men’s Basketball Team – Gold Medal

Women’s Basketball Team – Gold Medal

Men’s Golf Team – Gold Medal

1972-73:

Men’s Volleyball Team – Silver Medal

Men’s Soccer Team – Gold Medal

968-69:

Men’s Volleyball Team – Gold Medal

CCAA Medalists:

2017-18:

Ace Zeng - Men's Singles, Badminton - Silver Medal

Anh Hoang - Women's Singles, Badminton - Silver Medal

Angeline Alviar/Yunji Kim - Women's Doubles, Badminton - Bronze Medal

Mike Ra/Amy Ding - Mixed Doubles, Badminton - Bronze Medal

2014-15:

Ross Golding/Ogyen Dorjee - Men's Doubles, Badminton - Silver Medal

Ross Golding/Ogyen Dorjee - OCAA Team - Gold Medal

2010-11:

Timothy Chiu – Men’s Singles Badminton – Bronze Medal

Dayvon Reid/Mohammed Usama – Men’s Doubles, Badminton – Bronze Medal

2009-10:

Timothy Chiu – Men’s Singles Badminton – Silver Medal

2004-05:

Van Ta – Women’s Singles, Badminton – Bronze Medal

1974-75:

Men’s Basketball Team – Gold Medal